2 Sílabas
baste, gaste, haste, paste, traste
3 Sílabas
achaste, afaste, alçaste, amaste, andaste, araste, arcaste, arfaste, armaste, arraste, assaste, ataste, babaste, bailaste, baixaste, bancaste, banhaste, barraste, bastaste, beijaste, beiraste, berraste, bicaste, blefaste, blindaste, boiaste, bolaste, bordaste, borraste, botaste, bradaste, bramaste, brecaste, brigaste, brilhaste, brincaste, brindaste, brocaste, brochaste, brotaste, bufaste, bundaste, burlaste, buscaste, cadaste, cagaste, caiaste, calaste, calcaste, calhaste, cansaste, cantaste, capaste, captaste, casaste, cassaste, castraste, cataste, causaste, cavaste, caçaste, ceaste, cegaste, ceifaste, centraste, ceraste, cercaste, cerraste, cessaste, chagaste, chamaste, chanfraste, checaste, chegaste, cheiraste, chiaste, chifraste, chocaste, choraste, chumbaste, chupaste, chutaste, cifraste, ciscaste, cismaste, citaste, clamaste, coaste, cobraste, colaste, compraste, constaste, contaste, contraste, coraste, cortaste, cotaste, coçaste, cravaste, cremaste, criaste, crismaste, crivaste, cromaste, cruzaste, cuidaste, culpaste, cunhaste, curaste, cursaste, curvaste, custaste, danaste, dançaste, dataste, deitaste, deixaste, desbaste, desgaste, devaste, dignaste, discaste, distaste, ditaste, doaste, dobraste, domaste, dopaste, dosaste, dotaste, douraste, dragaste, drenaste, driblaste, drogaste, dublaste, duraste, engaste, entraste, erraste, faiscaste, falaste, falhaste, faltaste, fartaste, fechaste, ferraste, fiaste, ficaste, fichaste, filaste, filmaste, filtraste, fincaste, findaste, fintaste, firmaste, fisgaste, fitaste, fixaste, flagraste, flechaste, focaste, folgaste, forjaste, formaste, forraste, forçaste, fraudaste, freaste, frechaste, fresaste, fretaste, frisaste, fritaste, frustraste, fumaste, fundaste, fungaste, furaste, furtaste, fuçaste, gabaste, galgaste, ganhaste, garfaste, gastaste, geaste, gelaste, geraste, gingaste, giraste, glosaste, goraste, gostaste, gozaste, grafaste, grasnaste, gravaste, grelhaste, grifaste, grilaste, gritaste, grudaste, grulhaste, guardaste, guiaste, guinchaste, guindaste, herdaste, honraste, ilhaste, inchaste, inflaste, instaste, içaste, jantaste, jogaste, jorraste, julgaste, juntaste, juraste, lacraste, ladraste, lanchaste, lançaste, largaste, lascaste, lavaste, lavraste, laçaste, legaste, lembraste, lesaste, levaste, lidaste, ligaste, limaste, limpaste, linchaste, listaste, livraste, lixaste, locaste, lograste, lotaste, louvaste, lucraste, lustraste, lutaste, malhaste, mamaste, mancaste, manchaste, mandaste, manjaste, marcaste, marchaste, mascaste, mataste, medraste, melaste, mesclaste, miaste, migraste, mijaste, mimaste, minaste, miraste, mofaste, moldaste, molhaste, montaste, moraste, moscaste, mostraste, mudaste, multaste, muraste, murchaste, nadaste, nanaste, narraste, negaste, nevaste, ninaste, noivaste, notaste, obstaste, olhaste, optaste, oraste, orlaste, ornaste, orçaste, ousaste, pagaste, pairaste, papaste, paraste, pasmaste, passaste, pastaste, pautaste, pecaste, pegaste, peidaste, peitaste, pelaste, penaste, pensaste, pesaste, pescaste, piaste, picaste, pichaste, pifaste, pilhaste, pingaste, pintaste, pinçaste, pisaste, piscaste, planaste, plantaste, plasmaste, plotaste, plugaste, podaste, portaste, posaste, postaste, poupaste, pousaste, pregaste, prensaste, prestaste, prezaste, primaste, privaste, prostraste, provaste, pulaste, pulsaste, purgaste, puxaste, quebraste, quedaste, queimaste, queixaste, quitaste, rachaste, raiaste, rajaste, ralaste, ralhaste, rapaste, raptaste, rasgaste, raspaste, regaste, regraste, reinaste, remaste, restaste, rezaste, rifaste, rimaste, riscaste, rodaste, rogaste, rolaste, roncaste, rondaste, rosnaste, roubaste, roçaste, rufaste, rugaste, rumaste, sacaste, safaste, sagraste, saldaste, salgaste, saltaste, salvaste, sambaste, sanaste, sangraste, saraste, saudaste, secaste, selaste, sentaste, serraste, silvaste, singraste, sismaste, soaste, sobraste, socaste, solaste, soldaste, soltaste, somaste, sondaste, sonhaste, sopraste, sovaste, suaste, sugaste, sujaste, sulcaste, surraste, sustaste, tacaste, tachaste, talhaste, tampaste, tapaste, tardaste, taxaste, teclaste, teimaste, tentaste, testaste, timbraste, tiraste, tocaste, tomaste, tombaste, topaste, tornaste, torraste, tosaste, tostaste, tragaste, trajaste, trancaste, transaste, trataste, travaste, traçaste, treinaste, trepaste, trilhaste, trincaste, trocaste, trombaste, trotaste, truncaste, turbaste, turvaste, uivaste, untaste, urraste, usaste, vagaste, vaiaste, varaste, vazaste, vedaste, velaste, vendaste, ventaste, vergaste, versaste, vetaste, vexaste, vibraste, vidraste, vincaste, vingaste, viraste, visaste, viuvaste, voaste, voltaste, votaste, xingaste, zangaste, zanzaste, zarpaste, zelaste, zeraste, zombaste, zurraste
4 Sílabas
abafaste, abaixaste, abalaste, abanaste, abarcaste, abdicaste, abeiraste, abismaste, abjuraste, abnegaste, abordaste, abortaste, abrandaste, abrasaste, abraçaste, abrenhaste, abrigaste, abrochaste, abundaste, abusaste, acabaste, acalmaste, acampaste, acataste, aceitaste, acenaste, acercaste, acertaste, acessaste, achegaste, acirraste, aclamaste, aclaraste, acoplaste, acordaste, acossaste, acuaste, acusaste, adaptaste, adensaste, adentraste, adernaste, adestraste, adiaste, aditaste, admiraste, adoraste, adornaste, adotaste, adoçaste, adubaste, adulaste, advogaste, afagaste, afanaste, afastaste, aferraste, afetaste, afiaste, afinaste, afincaste, afirmaste, afixaste, afloraste, afobaste, afofaste, afogaste, afoitaste, aforaste, afrontaste, afrouxaste, afundaste, agachaste, agarraste, agendaste, agitaste, agouraste, agradaste, agravaste, agregaste, agrupaste, aguardaste, aguentaste, agulhaste, aguçaste, ajeitaste, ajudaste, ajuizaste, ajuntaste, ajustaste, alagaste, alargaste, alarmaste, alastraste, albergaste, alcançaste, alegaste, alegraste, aleijaste, aleitaste, alentaste, alertaste, algemaste, alheaste, aliaste, alijaste, alinhaste, alisaste, alistaste, almejaste, almoçaste, alocaste, alojaste, alongaste, alouraste, alteaste, alteraste, altercaste, alternaste, alugaste, alvejaste, amainaste, amansaste, amargaste, amarraste, amassaste, amigaste, amimaste, amiudaste, amoitaste, amolaste, amoldaste, amostraste, amparaste, ampliaste, amputaste, ancoraste, anelaste, anexaste, animaste, aninhaste, anotaste, ansiaste, anulaste, apagaste, apalpaste, apanhaste, aparaste, apartaste, apeaste, apegaste, apelaste, apenaste, apendaste, apertaste, apinhaste, apitaste, aplacaste, aplainaste, aplanaste, aplicaste, apoiaste, apontaste, aportaste, apossaste, apostaste, apresaste, apressaste, aprontaste, aprovaste, aprumaste, apuraste, arbitraste, arejaste, arpoaste, arqueaste, arquejaste, arquivaste, arraigaste, arrancaste, arranhaste, arranjaste, arrasaste, arrastaste, arreaste, arredaste, arrendaste, arriaste, arribaste, arrimaste, arriscaste, arrobaste, arrochaste, arrogaste, arrojaste, arrolaste, arrolhaste, arrombaste, arrostaste, arrotaste, arruinaste, arrumaste, arvoraste, asfaltaste, asilaste, aspiraste, assaltaste, assanhaste, asseaste, assentaste, assinaste, assoaste, assolaste, assomaste, assombraste, assopraste, assustaste, atacaste, atalhaste, ateaste, atentaste, aterraste, atestaste, atinaste, atiraste, ativaste, atiçaste, atolaste, atracaste, atrasaste, atrelaste, atritaste, atuaste, atulhaste, aturaste, auguraste, aumentaste, auscultaste, ausentaste, autuaste, avançaste, aventaste, averbaste, aviaste, aviltaste, avisaste, avistaste, avivaste, avultaste, azaraste, azedaste, azeitaste, azulaste, açoitaste, badalaste, bafejaste, bagunçaste, bajulaste, balançaste, baleaste, balizaste, bambeaste, bandeaste, baqueaste, barbeaste, barganhaste, barricaste, baseaste, batalhaste, batizaste, batucaste, beijocaste, beliscaste, besuntaste, betumaste, bifurcaste, bitolaste, blasfemaste, bloqueaste, bobeaste, bocejaste, bochechaste, boicotaste, bombeaste, borbulhaste, bordejaste, borrifaste, bosquejaste, boxeaste, bracejaste, branqueaste, bronqueaste, bronzeaste, broqueaste, burilaste, buzinaste, cacheaste, cachimbaste, cadastraste, caducaste, calcinaste, calculaste, calejaste, calibraste, cambiaste, caminhaste, campeaste, camuflaste, cancelaste, capengaste, capinaste, capotaste, caprichaste, capturaste, carburaste, carimbaste, carregaste, castigaste, cautelaste, cavalgaste, caviaste, cavocaste, cavoucaste, caçoaste, cedilhaste, celebraste, censuraste, chacinaste, chamejaste, chamuscaste, chapinhaste, chasqueaste, chateaste, chaveaste, chefiaste, chilreaste, chocalhaste, chuleaste, chuviscaste, cimentaste, cintilaste, cinzelaste, circuitaste, circulaste, circundaste, cisalhaste, clareaste, claudicaste, clinicaste, coalhaste, coaxaste, cobiçaste, cochichaste, cochilaste, cogelaste, cogitaste, coletaste, colocaste, comandaste, combataste, combinaste, comboiaste, comentaste, começaste, compactaste, comparaste, compensaste, compilaste, completaste, complicaste, comportaste, comprovaste, computaste, comungaste, comutaste, concentraste, concertaste, conchavaste, concordaste, concursaste, condenaste, condensaste, conectaste, confeitaste, confessaste, confiaste, confinaste, confirmaste, confiscaste, conflagraste, conformaste, confortaste, confrontaste, congelaste, congraçaste, congregaste, conjugaste, conjuraste, conquistaste, consagraste, consertaste, conservaste, consignaste, consolaste, conspiraste, conspurcaste, constataste, constipaste, consultaste, consumaste, contataste, contemplaste, contentaste, contestaste, contornaste, contra-haste, contrastaste, contrataste, contristaste, controlaste, conturbaste, conversaste, convidaste, convocaste, cooptaste, copiaste, coriscaste, coroaste, cortejaste, costumaste, costuraste, cotejaste, cotizaste, couraçaste, cozinhaste, cravejaste, creditaste, crepitaste, criticaste, culminaste, cultivaste, cultuaste, cumulaste, custeaste, cutucaste, dardejaste, debandaste, debelaste, debitaste, debochaste, debruçaste, debulhaste, debutaste, decalcaste, decantaste, decepaste, decifraste, declamaste, declaraste, declinaste, decolaste, decoraste, decotaste, decretaste, dedicaste, dedilhaste, deduraste, defasaste, defecaste, definhaste, deflagaste, deflagraste, defloraste, deformaste, defraudaste, defrontaste, defumaste, degelaste, degolaste, degradaste, degredaste, degustaste, deificaste, delataste, delegaste, deleitaste, deliraste, delongaste, demandaste, demarcaste, demonstraste, demoraste, denegaste, denotaste, denudaste, deparaste, depenaste, depilaste, deploraste, deportaste, depravaste, depuraste, deputaste, derivaste, derramaste, derrapaste, derribaste